Industrialny styl loftowy: Surowość i oryginalność w aranżacji wnętrz

Wnętrze

Industrialny styl loftowy: surowość i oryginalność w aranżacji wnętrz

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje nowoczesny styl loftowy, nawiązujący do przemysłowych wnętrz postindustrialnych fabryk i magazynów. Charakterystyczną cechą takiej aranżacji jest surowość i minimalizm, którym towarzyszy duża dawka oryginalności i nietypowych rozwiązań. Styl ten zachwyca swoją prostotą oraz przestrzennością, a także sprzyja bazowaniu na własnej kreatywności przy urządzaniu wnętrz.

  1. Surowe materiały i minimalistyczne formy

W stylu loftowym surowość i industrialny charakter odgrywają kluczową rolę. Najczęściej stosowane są betonowe ściany i posadzki, ceglane lub panele drewniane, kute elementy metalowe, takie jak rury i pręty, oraz szklane okna i drzwi. Nie są to jednak materiały na wyłączność dla stylu loftowego, ale to właśnie w takich wnętrzach uzyskują idealne warunki swojego wykorzystania. Ponadto, prowadzenie ścian, często pozostawionych w naturalnej formie (bez tynku), czy też ozdobnych elementów ogranicza się do minimum. Dzięki temu wnętrze łatwiej zachować w czystości, a jednocześnie zyskuje swoisty klimat i wyjątkowy, przemysłowy charakter.

  1. Industrialne akcesoria i dodatki

W stylu loftowym kluczowe jest nie tylko to, co sami jawnie widzimy, czyli wnętrze, ale również dodatki i akcesoria, które umieszczane są w widocznym połysku. Szczególnie popularne to meble retro, metalowe konstrukcje oraz stylowe sprzęty i lampy. Nie bez znaczenia pozostają układy wnętrza, które są rozplanowane w sposobie, pozwalającym na przemysłowy klimat. Na sali często znajdziemy aneks kuchenny, lub przestrzeń relaksacyjną z sofą i telewizorem.

  1. Odważnie oświetlenienie

W aranżacji wnętrz w stylu loftowym, oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Poza klasycznymi lampami ciekawie prezentują się zabudowane lampy przeszklone, skierowane w kierunku poszczególnych elementów wnętrza. Dawniej, stosowane najprawdopodobniej do oświetlania magazynów, hale z czasem zostały upiększone i zyskały nowe życie.

  1. Przestrzeń a kreatywność

Styl loftowy jest prosty i czytelny, ale ma też swój niepowtarzalny klimat. W wystroju tego typu wnętrz można oddać się swojej wyobraźni, poprzestając jedynie na kilku kluczowych elementach. Przestrzeń może być podzielona na strefy np. relaksu, zabawy i pracy, posiadanie jednej czy kilku oddzielnych przestrzeni pomoże nam zyskać swobodę.

  1. Podsumowanie

Styl loftowy to bardzo wyjątkowa, nowoczesna aranżacja, która nawiązuje do przemysłowych wnętrz i przyciąga swoim klimatem i oryginalnością. Surowe materiały, przestronność i minimalistyczne formy to cechy charakterystyczne tego stylu. Niezwykle ważne są także dodatki, a także oświetlenie, które stanowią niezwykle istotne elementy aranżacji wnętrz w stylu loftowym. Przekonajmy się sami, jak dużo możliwości daje ten styl, wykorzystajmy swoją wyobraźnię i cieszmy się efektem.