Kominek w salonie: Ogniste centrum domowego ciepła i atmosfery

Wnętrze

Kominek w salonie: ogniste centrum domowego ciepła i atmosfery

Pierwsze ognie, które człowiek zdołał ujarzmić, miały służyć do ogrzania pomieszczeń i gotowania posiłków. Dziś zamknięty system centralnego ogrzewania i kuchenki na prąd zdezaktualizowały na dobre wyczynowe sztuczki z przygotowaniem ognia. Nie do końca jednak, bo kominek wciąż pozostaje symbolem domowego ciepła i atmosfery.

Historia ognia jako elementu wyposażenia wnętrza

Kominek nie ma wprawdzie średniowiecznej genezy jak np. łóżko, ale legitymuje się wszystkimi znaczącymi okresami w historii kultury i architektury. Kominek kominowy wraz ze śladami dymu pojawia się już na malowidłach neolitycznych.-Obok prostokątnych rzędówek, garnków i łódek – to była najważniejsza rzecz – twierdzi Lee Mordecai, archeolożka z University of California. Dzięki niemu rozwijało się życie towarzyskie, a wraz z orientacją na ogrzanie przestrzeni również koncepcja prywatnej zamkniętości wewnątrz budynków.

Wartości użytkowe kominka

Chociaż dziś nie ma już potrzeb, by spędzać godziny przy rozpalaniu pieca na drewno, to zadania domowego kominka wciąż są niewątpliwie ważne:

  • Podstawowym zadaniem jest oczywiście ogrzanie przestrzeni. Błyskawicznie wręcz umożliwia podniesienie temperatury pomieszczenia o kilka stopni (nawet przy padającym śniegu na zewnątrz).
  • Kominek jako nasz domowy piecyk na drzewo z pewnością uatrakcyjnia wieczory spędzane w gronie rodziny lub znajomych. Prażone kasztany, grzane wino lub wprost od ognia kiełbasa, stają się prawdziwą gratkę na mięsożerca.
  • Coraz częściej rozpala się kominki, by wrócić do natury i pozbawionej elektryczności sytuacji. w kominku można nie tylko ogrzać ciepłe napoje, ale też rodzinnie czytając ulubioną książkę przy lampkach oliwnych.

Czym kominek różni się od pieca kaflowego?

Piec kaflowy swoją erę ma już dawno za sobą, ale wciąż można go spotkać w starszych kamienicach i domach. Niektórzy właściciele decydują się korzystać z urządzeń gazowych, ale to nie to samo, co sadzenie na rozgrzewającym się palenisku kawałków drewna. Piec kaflowy odcinał się odrębną estetyką (ścieżki, kręcone kształty), a i ze względu na strukturę akumulował dłużej ciepło w pomieszczeniu. Korzystanie z pieca kaflowego wymusiło jednak bardzo precyzyjne planowanie, kiedy i na ile czasu trzeba rozpalać ogień (w końcu energia była wtedy równoznaczna z pieniędzmi).

Kominek to już inny poziom swobody i rozrywki

Kominek umożliwia na swój sposób łapanie oddechu od codziennych obowiązków. Nie stanowi już podstawowego elementu zabudowy w domkach jednorodzinnych, ale z powodzeniem może w bez problemów sprawdzić się w kameralnym mieszkaniu. Ekshaustor, czyszczenie spalin, a nawet drewno wszystko to jest obecnie na wyciągnięcie ręki. Kominek to bardzo dobry sposób na ekologiczne, a zarazem wygodne ogrzewanie mieszkania.