Styl retro w aranżacji wnętrz: Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Wnętrze

Styl retro w aranżacji wnętrz: Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Współczesne trendy we wnętrzach często nawiązują do stylów minionych epok. Jednym z nich jest styl retro, który zyskał ostatnimi czasy na popularności. Meble, dodatki i dekoracje nawiązujące do lat 50., 60. i 70. wprawiają wnętrza w nostalgiczny nastrój, ale równocześnie wprowadzają do nich nowoczesne akcenty.

  1. Co to jest styl retro i jakie ma cechy?

Styl retro to jedna z wariacji stylu vintage. Charakteryzuje się on nawiązaniami do lat 50., 60. i 70. XX wieku. Meble, dekoracje i dodatki są proste w formie, a ich wygląd nawiązuje do wzorców z tamtych czasów. Kolory, które dominują w stylu retro to pastelowe odcienie turkusu, żółci, różu, a także brązy i beże.

  1. Aranżacja wnętrz w stylu retro – jak to zrobić?

Po pierwsze, ważne jest, aby wybrać meble, które będą w stylu retro. Najlepiej postawić na meble z lat 50. lub 60. ubiegłego wieku, które charakteryzują się prostą formą i bogatą kolorystyką. Meble retro to przede wszystkim wygodne fotele, sofy oraz łóżka zwiększonej wielkości. Ważna jest także dbałość o detale – dekoracje na meblach oraz zdobienia w postaci flamasterów czy paznokci wprowadzą do wnętrza dodatkowi retro klimat.

  1. Jakie dodatki i dekoracje zastosować?

Najlepiej postawić na kolorowe dodatki w typowych dla stylu retro barwach. K.Pastelowe poduszki na kanapach, czerwony dywan i plakaty z atrakcjami z lat 60. to tylko niektóre z pomysłów na wzbogacenie wnętrza w stylu retro. Dla osób, które nie chcą całkowicie poddać się stylowi retro, można zastosować dekoracje inspirowane retro – lampki w stylu klasycznym czy lustra w antycznej ramie to przykłady takich dekoracji.

  1. Styl retro a znaczenie dla naszych przestrzeni.

Styl retro cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoją unikalność i nostalgię, jaką wprowadza do naszych przestrzeni. Współczesne czasy skłaniają nas do szukania bezpośredniego kontaktu z naturą i prostoty, dlatego właśnie style vintage i retro są ostatnio tak modne. Zaletą stylu retro jest to, że wprowadza on kolor, różnorodność i indywidualność do naszych wnętrz.

  1. Podsumowanie

Styl retro to interesujący i niebanalny sposób na aranżację wnętrz. Żaden styl nie wprowadza tak nostalgicznych odczuć i nie powoduje tak silnego przywoływania wspomnień z przeszłości. Wprowadza do naszych przestrzeni wiele ciepła, barw i indywidualności. Styl retro sprawi, że poczujemy się wyjątkowo i wyróżnimy się w tłumie wnętrzarskich trendów.